Novinky
Vznik
Stavba
Cestující
Posádka
Plavba
Šetření
Vrak
Film
Média
Autor

fb

Donate

 

Titanic Quarter
http://www.titanic-quarter.com/

Na místě kde byl před více jak 100 lety stvořen Titanic má vzniknout nová čtvrť s názvem Titanic Quarter.

Titanic je bezesporu nejslavnějším produktem Belfastu. Byl vyroben v ohromných loděnicích Harland and Wolff u ústí místní řeky Lagan. Jeho historii připomíná po městě řada památek, včetně expozice v dopravním muzeu a památníku obětem ztroskotání u belfastské radnice.

Samotný Titanic bude připomínat výrazná budova muzea, která vyrůstá u místa, kde byla loď postavena. Má výrazný tvar pětiúhelníku, který má připomínat hvězdu společnosti White Star, které Titanic patřil. Jednotlivé cípy budovy, která má celkem stát 97 milionů liber (2,8 miliardy korun), mají připomínat lodní kýl.

Budova stojí přímo nad loděnicí, kde byl postaven Titanic a jeho sesterska loď Olympic.Na místě kde obě lodě sklouzly do moře, vyroste park a náměstí, které budou mít půdorys ve tvaru obou lodí a budou je obklopovat obytné domy.

Dominanta celé Titanic Quarter bude otevřena příští rok ke 100. výročí první plavby Titanicu. Její expozice má připomínat nejen slavnou loď, ale vůbec rejdařské a mořeplavecké tradice Belfastu. Naplní-li se představy belfastské radnice, mělo by muzeum přilákat nejméně 150.000 návštěvníků ročně.

Výstavba Titanic Quarter by měla trvat celých 25 let, na ploše 80 hektarů bude bydlet a pracovat na 30 tisíc lidí. Zatím je celý projekt hotový asi z desetiny.

Bovza


Zemřela stoletá hvězda filmu Titanic Gloria Stuartová
ZDROJ: www.novinky.cz - 27.9.2010 - Los Angeles

Americká herečka Gloria Stuartová, která v diváckém hitu Titanic režiséra Jamese Camerona ztvárnila stárnoucí Rose Caldwellovou, v neděli 26.9.2010 zemřela. S odvoláním na její rodinu to v pondělí oznámila agentura AP. Stuartová letos v červenci oslavila sté narozeniny.

Hereččin vnuk Benjamin Stuart Thompson uvedl, že jeho babička zemřela ve spánku ve svém domově v Los Angeles.

Stuartová uzavřela první herecký kontrakt ve 30. letech. Brzy se stala oblíbenkyní režiséra Jamese Whalea, který natočil dva její nejnavštěvovanější filmy z té doby: The Old Dark House (1932), kde jejím partnerem byl Boris Karloff, a hit Neviditelný muž (1933), v němž po jejím boku stál Claude Rains.

V roce 1946 však Stuartová svou hereckou kariéru přerušila, protože se jí zdálo, že se nerozvíjí tak dobře, jak by si přála. K herectví se vrátila zase v 70. letech. V roce 1997 jí Titanic vynesl první nominaci na Oscara, herečce tehdy bylo 87 let.

V roce 2000 Stuartová získala hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. O dva roky později dostala na filmovém festivalu v Long Bech cenu za celoživotní zásluhy a dílo. Letos ji americká Akademie filmových věd a umění odměnila za její osm desítek let trvající filmovou kariéru.

 


Zemřela poslední žena, která přežila potopení Titaniku
ZDROJ: www.novinky.cz - 31.5.2009 - Londýn

Ve věku 97 let zemřela Angličanka Millvina Deanová, poslední z přeživších pasažérů Titaniku. Ten se potopil 15. dubna 1912 a Deanová na něm cestovala jako devítitýdenní kojenec. Zprávu o její smrti přinesla britská BBC, které to potvrdili dva z ženiných přátel.
Deanová zemřela v 97 letech v neděli 31.5.2009 v Hampshire. Na Titaniku tehdy cestovala celá její rodina, zatímco Millvina spolu se sestrou a matkou přežila, její otec stejně jako dalších 1517 lidí zahynul. Loď se potopila při své vůbec první plavbě v severním Atlantiku poté, co narazila na ledovec. Přežilo tehdy pouze 711 osob. Deanová byla s datem narození 2. února 1912 vůbec nejmladší osobou, která na lodi cestovala.

Žena měla v poslední době finanční problémy a obávala se, že  nebude mít dostatek peněz na nájemné a nutnou péči. Začala proto prodávat některé předměty, které  se k osudné plavbě pojily.Jejich dražba jí tehdy vynesla v přepočtu více než milión korun.

Na svu první plavbu na trase Southampton – New York vyplul Titanik 10. dubna 1912. Včetně posádky tak bylo na palubě přibližně 2228 lidí. Všichni přeživší trosečníci byli sesbíráni lodí Carpathia, která doplula na místo neštěstí přibližně 2 hodiny poté, co Titanik zmizel pod hladinou.

 


Na Titaniku zahynulo více Britů, protože Američané při úniku předbíhali
ZDROJ: www.novinky.cz - 22.1.2009 - Londýn

Na Titaniku zahynulo velké množství Britů, protože dodržovali fronty a nepředbíhali. Tak zní výsledek velmi zajímavé studie, kterou zveřejnil David Savage z Queenland University of Technology. Britové se v této éře chovali velice gentlemansky, zatímco Američané se chovali spíše jako individualisté.

Ženy s dětmi měly v ve společnosti Britů o 70 procent vyšší šanci na záchranu než muži.

Katastrofa z roku 1912, kdy se po srážce s ledovcem potopila loď Titanic považovaná za nepotopitelnou, nedá spát mnoha lidem dodnes. Přestože to 1500 lidem již život nevrátí, některé studie jsou opravdu zajímavé. David Savage začal rozebírat tuto tragédii z pohledu lidských reakcí. Zjišťoval, jak se lidé chovali ve chvílích, kdy šlo doslova o život.

Podle svědectví a záznamů v USA a Velké Británii dával dohromady velkou studii, jejíž výsledky nyní zveřejnil. "Hodně žen ve svých záznamech mělo, že je na loď i s dětmi posadili jejich manželé a sami na lodi zůstali. Poté prostě odešli na záď lodi dát si doutník, naposledy si šli s někým pohovořit a jen čekali, až spolu s lodí klesnou ke dnu oceánu," uvedl Savage.
Šel si nasadit smoking a čekat na smrt.

"Na lodi byl například jeden opravdu velmi bohatý muž, který umístil svou ženu do záchranného člunu, odešel rychle do kajuty, nasadil si svůj smoking a šel si zakouřit. Když už měl zemřít, tak chtěl zemřít jako gentleman a dobře oblečený," pokračoval Savage.

"Během chvil, kdy se Titanic potápěl, kapitán Edward John Smith podle svědků provolával: 'Chovejte se jako správní Britové, buďte britští'. To americká kultura byla nastavená daleko více individualisticky, Angličané se chovali jako praví gentlemani. Musíte si uvědomit, že to bylo krátce po Edwardově éře, která kladla gentlemanství ve společnosti na vrchol," ukončil dojemný příběh Savage.

Britský panovník Edward VII. vládl zemi v letech 1901 až 1910.

 


TITANIC World
Copyright © 1999-2021 Zdeněk Marášek
Všechna práva vyhrazena