Novinky
Vznik
Stavba
Cestující
Posádka
Plavba
Šetření
Vrak
Film
Média
Autor

fb

Donate 

Ve filmu může divák vidět i záběry ze skutečného potopeného Titaniku, jehož vrak leží v ledových vodách severního Atlantského oceánu přes tři a půl kilometru hluboko. Pro filmování vraku v této hloubce najal Cameron ruskou vědeckou loď Keldyš, která má na palubě dvě z pěti existujících ponorek s posádkou, které jsou schopny tak hlubokého ponoru (Mir 1 a Mir 2). Téměř celý měsíc je loď nad místem kde se Titanic potopil.


Bylo třeba vyřešit řadu technických problémů. James Cameron chtěl, aby kamera byla venku a byla více pohyblivější. Žádná kamera, která by vydržela tak obrovský tlak, ale neexistovala. Cameron se tedy spojil se společností Panavision a společně vyrobili vlastní prototyp. Kamera byla zabudována do speciálního pouzdra z titanu a umístěna na pohyblivé plošině dálkově ovládané z ponorky. Mohla se pohybovat kolem vraku i uvnitř. Do této speciální kamery se, ale vejde maximálně 12 min. filmu a pod vodou se do ní další film vložit nedá.

Proto nesmělo být ani jedno okénko filmu promarněno. Tým potápěčů musel být dokonale připraven. Nechali podle všech dostupných podkladů vyrobit model vraku. Dělali s ním zkoušky na suchu v hustém kouři. Ruští odborníci pohybovali maketou svojí ponorky přesně tak, jak se měla k vraku přibližovat. Protože věděli jak se dá řídit. Ale zase neuměli natáčet, nevěděli jak se s kamerou pracuje.

Aby získal všechny potřebné záběry musel se Cameronův tým k Titaniku potopit 12x. Každé takové potopení trvá 16 hodin, jen dostat se na dno trvá 2 hodiny. Mužům v ponorce nezbývá nic jiného než čekat. Je tam obrovský tlak. Teplota klesá na bod mrazu a na dně je naprostá tma. Pouze světla ponorky odhalují tajemství, která tu leží. Cameron podrobně komunikoval s ponorkami, aby každý záběr připravili co nejlépe. Chtěli získat ty nejlepší záběry.

Získali zcela unikátní záběry, kvůli nim se vyplatí film vidět. Očima kamery se divák dostává do míst, která nikdo od roku 1912 nespatřil.

  SNÍMKY LODI
POUŽITÉ VE
FILMU
TITANIC (1997)

Ruská vědecká
loď Keldyš
Ruská vědecká loď Keldyš

Na palubě lodi
Keldyš

Ruská vědecká loď Keldyš

Na palubě lodi
Keldyš

Ruská vědecká loď Keldyš

NÁSLEDUJÍCÍ
SNÍMKY
JSOU Z FILMU
TITANIC (1997):

Ruská vědecká
loď Keldyš

Keldyš

Ponorka Mir 1
Ponorka Mir 1

Ponorky Mir 1 a 2
Ponorky Mir 1 a 2

Miniponorka
s kamerou

Miniponorka s kamerou

 


TITANIC World
Copyright © 1999-2021 Zdeněk Marášek
Všechna práva vyhrazena