Novinky
Vznik
Stavba
Cestující
Posádka
Plavba
Šetření
Vrak
Film
Média
Autor

fb

Donate 

Studio chtělo do hlavní mužské role obsadit Matthew McConaugheyho, ale Cameron trval na DiCapriovi. Uvažovalo se i o Macaulay Culkinovi. (don corleone)

James Cameron se rozhodl účastnit natáčení podmořských záběrů skutečného Titanicu. Strávil tak s lodí více času, než původní pasažéři. (don corleone)

Ve scéně, kdy se chystá Jack (Leonardo DiCaprio) kreslit Rose (Kate Winslet), řekne: "Lehni si na tu postel, tedy myslel jsem gauč." Oprava ve scénáři nebyla, ale Cameron nechal větu ve filmu i s touto malou chybou. (don corleone)

Kresba, kterou postava Jacka nakreslila, byla ve skutečnosti prací Jamese Camerona a jsou to i jeho ruce, které jsou v záběru vidět. Nakreslil i všechny ostatní kresby v Jackově složce. (don corleone)

James Cameron trval na tom, že nechce žádnou písničku během filmu, dokonce ani během závěrečných titulků. James Horner ale se Celine Dion napsal My Heart Will Go On a pustil Cameronovi demo. Skladba vyhrála posléze Oskara. (don corleone)

Premiéra filmu musela být odložena o půl roku, protože speciální efekty trvalo vyrobit déle, než se plánovalo. (don corleone)

Pro složení hudby k filmu chtěl Cameron najmout zpěvačku Enyu. Ta ale odmítla a tak byl najat James Horner, který s ním pracoval už na filmu Vetřelci (1986). Při dokončovacích pracech na Vetřelcích se režisér a Horner údajně pohádali, a tak byl hudebník překvapen nabídkou. Důvod, proč na něm Cameron trval, byla údajně práce na filmu Statečné srdce (1995), která jej přesvědčila. Některé pasáže znějí však záměrně, jako by je složila Enya. (don corleone)

Na natočení některých scén, kdy se valí voda, měl štáb jenom jeden pokus, protože voda ničila interiér i nábytek. (don corleone)

20th Century Fox označuje své největší trháky na obalu na předpremiérách pod pseudonymy, aby tak předešel zbytečnému zájmu příležitostných zlodějů, kteří s filmem přijdou do styku. Označení pro Titanic bylo nezajímavé Baby's Day Out 2. (don corleone)

James Cameron snížil svůj nárok na honorář a procenta z tržby, když se ozvalo studio s obavou o vysoké náklady. Původní honorář byl 8 mil. dolarů. (don corleone)

Po skončení filmování byla obří maketa Titanicu prodána do šrotu. (don corleone)

Náklady na film byly 200 milionů dolarů, což je víc, než stálo postavení skutečného Titanicu. To bylo 7,5 milionu dolarů, které by se v roce 1997 rovnaly 150 milionům. (don corleone)

Ve scéně, kdy se prochází Jack a Rose po palubě a povídají si, řekne o sobě Rose, že je "poor little rich girl." Gloria Stuart, která v Titanicu hraje starou Rose, hrála ve filmu Chudá bohatá holčička v roce 1936. (don corleone)

Jméno postavy Caledon Hockley je složeninou jmen dvou vesnic Caledon a Hockley, které se nachází blízko Orangeville v Ontariu, kde bydlí strýc a teta Camerona. (don corleone)

Gloria Stuart měla v době natáčení 86 let a prostřednictvím make-upu zestárla o dalších patnáct. (don corleone)

Film s největším počtem nominací na Oskara, který nevyhrál v žádné herecké kategorii. (don corleone)

Gloria Stuart byla jediným člověkem na place, který byl na světě v době tragédie. (don corleone)

První film, který byl nominován na Oskara za nejlepší film a zároveň i na filmovou cenu stanice MTV. (don corleone)

Film, který si po dlouhou dobu držel 1. místo v celosvětových kino-výdělcích. Vydělal 1 843 201 268 dolarů a v lednu 2010 byl překonán Avatarem (2009). Oba filmy mají společného režiséra. (don corleone)

Jde o film, který se nejdéle nepřetržitě vysílal v amerických kinech. Nasazen byl 19. prosince 1997 a stažen 25. září o rok později. V kině se promítal 281 dní. (don corleone)

Leonardo DiCaprio a Kate Winslet se upsali svým rolím, aniž by byl ještě dopsaný scénář. Učinili tak pouze na základě prvního náčrtu Camerona. (don corleone)

Rose řekne "miluji tě" Jackovi pouze jednou a to, když jsou oba na konci ve vodě. Jack nikdy repliku neřekne. (don corleone)

Postava Rose byla napsána podle Beatrice Wood, která zemřela v Kalifornii v roce 1998 ve věku 105 let. (don corleone)

V rámci úspor nechal Cameron postavit jenom pravobok lodi. Titanic ovšem v přístavu kotvil levobokem, takže záběry musely být digitálně převráceny (jen si všimněte, kolik z paluby mává leváků). Aby to bylo možné, musely být všechny nápisy, loga a cedule vyrobeny zrcadlově obráceně. (Divočák)

Když Titanic po srážce s ledovcem zastaví a pomalu se potápí, můžeme si všimnout, že se opravdu natáčelo v obrovském bazénu. Vodní hladina je klidnějši než na koupališti. (oLí)

Když se loď rozlomí na dvě části, je na zadní palubě muž v bílém, který popíjí whisky. Tento muž ve skutečnosti existoval. Byl lodní kuchař, který ukradl láhev v kuchyni a popíjel se whisky, aby mu bylo teplo a tím se chránil před ledovou vodou. (Lenarek)

Všechen zvuk byl přidán až v postprodukci včetně hlasů. Herci tak vlastně dabovali sami sebe. (Lenarek)

Spousta věcí i interiérů byla vyrobena firmami, které je vyráběly i pro původní Titanic. (Lenarek)

Kvůli natočení filmu nechal James Cameron postavit věrnou kopii lodi. Pro scénu s potopením Titaniku dal postavit i obrovskou nádrž. (Lenarek)

Film získal 11 Oscarů. (TylerGage)

James Cameron nechal na převrácený Titanic zavěsit tisíc komparzistů, kolem nichž padalo sto kaskadérů. Tuto scénu točil nadesetkrát. (Stegr)

Když Jack kouří s přítelem na palubě lodi, jeho cigareta má filtr. Ten ale začal být přidáván do cigaret až od 50. let 20. století. (hippyman)

Jack vypráví Rose o jezeře ve Wisconsinu, kde jako malý rybařil. Toto umělé jezero však bylo vytvořeno až po zkáze Titanicu mezi lety 1915-1924. (hippyman)

Když kapitán Smith dává radistům rozkaz k vyslání žádosti o pomoc, napíše při tom na papír pozici 41° 46´ SŠ a 50° 14´ ZD, kterou opravdu Titanic té noci vysílal, ale až zhruba 45 minut po srážce. Při prvním volání o pomoc byla uvedena pozice 41° 44´ SŠ a 50° 24´ ZD. (hippyman)

Titanic by mohl náraz přežít jen tehdy, pokud by narazil do ledovce přímo, nebo případně kdyby se o ledovec jen méně důrazně otřel - je pravděpodobné, že by došlo k protržení méně přepážek a loď, přestože silně poškozená, by se udržela na hladině. (hippyman)

Když Jack a Rose utíkají po schodech dolů a Cal po nich střílí, zasáhne andělíčka, který se rozbije. Ten je však ve skutečnosti uchován dodnes. (hippyman)

Na svoji první a poslední plavbu na trase Southampton - New York vyplul Titanic 10. dubna 1912. Na palubě měl 1307 cestujících, z toho 324 v první třídě. Společně s posádkou bylo na palubě přibližně 2200 lidí. (hippyman)

První filmové zpracování katastrofy (ještě v podobě němého filmu) se objevilo již několik měsíců po katastrofě. V jedné z hlavních rolí se dokonce objevila herečka, která katastrofu přežila. Následovaly další filmy: Atlantik (1929), Titanic (1943), Titanic (1953, Oscar za scénář), Night to Remember (1958), Zkáza Titanicu (1958), S.O.S. Titanic (1979), Vyzvednutí Titanicu (1980), Titanica (94minutový dokument se záběry z vraku), Titanic (1996) a Titanic (1997, 11 Oscarů). (hippyman)

Před tím, než Celine Dion šla nahrávat píseň My Heart Will Go On, si dala kávu, což obvykle nedělá, protože po kávě prý občas chraptí. Tato verze písně všechny natolik uchvátila, že ji nakonec ponechali i přesto, že to měla být nepovedená zkouška. (Venda.c)

Titanic má daleko více vystřižených scén, než ty, které se dostaly do speciální edice. Některé scény jsou úplně nové a některé jen delší, než známe z filmu. Za zmínku stojí například: více záběrů ze Southamptonu, či dlouhý nestříhaný záběr podél boku lodi se západem slunce, než Titanic vyrazí na oceán. Nebo také může zaujmout žena, která má strach nastoupit do záchraného člunu a posádka jí musí pomoci překonat strach. (FIBO)

James Cameron si na filmu dal velmi záležet. Dokonce i do rolí si vybíral herce podobné skutečným osobám, které se na Titaniku plavily. (duklak2)

Kate Winslet se do své úlohy již na první pohled neuvěřitelně vžila a pro získání role udělala vše. Porazila tak své rivalky Gwyneth Paltrow i Claire Danes. Film z obou herců vytvořil hvězdy. (duklak2)

Jméno Jack Dawson si režisér James Cameron vybral na hřbitově v Halifaxu, kde je pohřbeno 309 obětí Titaniku. Po úspěchu filmu začaly na hřbitov proudit davy lidí, všichni ke hrobu, který měl s filmem společné pouze jméno. (xxvasa)

Stařenka Rose povídá, že z vody vytáhli šest živých lidí, ale doopravdy ve vodě přežilo lidí 32. (Dines)

Rose vstupuje do místnosti, kde ji bude Jack malovat, a v obou rukách drží oblečení. Dveře jí otevře kulisák. (Dines)

Během potápění Titaniku je dramatický záběr na poličku s padajícími talíři. Z poličky spadnou především talíře z vrchní řady. Následuje opět záběr na tutéž poličku, z níž podruhé padají tytéž talíře (Dines)

Režisér Cameron pracoval s modelem, který se od pravé lodi lišil pouze délkou, kdy model byl o 30m kratší. Ostatní rozměry seděly. (Caesar1993)

Na moři se natáčela pouze jedna scéna. (M.B)

V některých záběrech byly přidáni lidé pomocí počítačové animace. (M.B)

Film má také alternativní konec, který lze zhlédnout na speciální dvoudiskové edici. Žena, která přežila zkázu Titanicu, hodí Srdce oceánu do moře na místě potopení Titanicu před zraky velitele expedice. (M.B)

Na maketu lodi bylo potřeba 100 000 nýtů o velikosti špendlíkové hlavičky,každý se zatloukal ručně. (M.B)

Věta "Jsem král světa!" (v originále "I'm the king of the world!") byla AFI zvolena jako 100. nejlepší hláška všech dob. (viperblade)

První film s rozpočtem 200 milionů dolarů. (viperblade)

Nejdražší lístky do první třídy na Titanicu stály 4 350 dolarů, což by dnes bylo kolem 75 000 dolarů. (viperblade)

Reba McEntire měla hrát postavu Molly Brownové, jenže odmítla kvůli jiným projektům. (viperblade)

Kate Winslet byla jedna z mála, která nenosila pod šaty ve scénách ve vodě neoprénový oblek. (viperblade)

Nejdražší film, který byl ve 20. století natočen. (viperblade)

Glorii Stuart bylo v době nominací na Oscara 87. To ji dělá nejstarším člověkem, který kdy byl na Oscara nominován. (viperblade)

První film, který vyšel na VHS a DVD, i když běžel stále v kinech. (viperblade)

Kate Winslet a Gloria Stuart se staly prvním párem hereček, které byly nominovány na Oscara za stejnou roli ve stejném filmu. (viperblade)

Christian Bale měl hrát roli Jacka, jenže režisér Cameron nechtěl, aby obě hlavní postavy hrály Britové. (viperblade)

Důstojník Murdoch (Ewan Stewart), který se ve filmu po přijetí úplatku demonstrativně zastřelí, ve skutečnosti patřil mezi nejstatečnější členy posádky při zachraňování cestujících, a společně s lodí šel i ke dnu. Obyvatelé vesnice, odkud Murdoch pocházel, zaslali Cameronovi protestní dopis a režisér se za překroucení skutečnosti veřejně omluvil. (Robbi)

Kolem skutečného Titanicu se vyrojilo mnoho fám a mýtů. Tvrdilo se, že loď nenarazila na ledovec, ale potopila se kvůli výbuchu kotlů, další dohad zněl, že došlo k záměně sesterských lodí Titanic a Olympic kvůli pojišťovacímu podvodu ze strany White Star Line. (Robbi)

Ve filmu není zachycen indicent, kdy se Titanic při výjezdu z přístavu málem srazil s menším parníkem New York. Tato událost způsobila hodinové zpoždění lodi. (Robbi)

Většina oceánu ve filmu, kam skákali komparzisti, měla hloubku pouhé tři stopy. (Stanislaus)

V mnoha scénách byl vedle modelu, který byl o 30 metrů kratší než originál, použit mnohem menší, 14 metrů dlouhý (1:20) model, který sestával ze sta tisíc nýtů. (Stanislaus)

Jedinou scénou, která se natáčela opravdu na moři, je téměř závěrečná scéna, kdy přeživší pasažéři doplouvají na člunech ke Carpathii (mj. která nebyla skutečná a na pozadí byla pouze "dokreslena"). (Stanislaus)

Produkce filmu začala 1. září 1995. Světová premiéra byla 19. prosince 1997. (Stanislaus)

Bílý vyšívaný kabát, který nosí Rose DeWitt Bukaterová (Kate Winslet) na palubě, je ten stejný, který má na sobě Winnie Foster (Alexis Bledel) ve snímku Tajemství nesmrtelných (2002). (Stanislaus)

Během natáčení vodních scén dostala Kate Winslet zápal plic. (Stanislaus)

Poslední replika, kterou řekne stará Rose (Gloria Stuart), zní: "Existuje jenom v mé paměti." ("He exist now only in my memory.") Stejnou replikou končí i Šílený Max 2 - Bojovník silnic (1981). (Stanislaus)

Před uvedením Miyazakiho Cesty do fantazie (2001) do kin byl Titanic nejvýdělečnějším filmem v Japonsku. (Stanislaus)

Maketě lodi téměř v životní velikosti, která byla postavena ve speciálně vybudovaných studiích, chyběla dostavená celá jedna stěna táhnoucí se prakticky po celé délce lodi (od promenádních palub směrem níže). U záběrů, kdy bylo nutné "druhou stranu" natočit, byla celá strana upravena digitálně či zrcadlově převrácena. (FIBO)

V Titanicu si zahrál i tým českých kaskadérů. Jedním z nich je Martin Hub, kterého můžeme vidět ve scéně, kdy se snaží zachránit dítě před valícím se náporem vody. (FIBO)

U závěrečné sekvence, kdy se záď lodi tyčí k noční obloze a pasažéři padají z výšky do hloubky pod sebou, bylo krom kaskadérů použito i oblečených figurín. (FIBO)

Titanic měl čtyři komíny, nicméně z provozního hlediska k odvádění zplodin sloužily pouze tři. (FIBO)

Podvodní záběry užité v úvodu filmu byly kombinací skutečných záběrů, záběrů makety v kouřovém prostředí a záběrů v prostorách, které byly speciálně vybudovány ve studiu a následně zatopeny. (FIBO)

Ve filmu i ve skutečnosti na místě potopení Titanicu byla použita ruská výzkumná loď Akademik Keldysh. Toto plavilo je specializované pro hlubinné mořské ponory. Jméno této lodi bylo rovněž skutečné jméno ruského matematika Mstislava Keldyše, což byl prezident sovětské Akademie věd v letech 1961 - 1978. (FIBO)

Tvůrcům, kteří podnikli skutečné ponory k vraku Titanicu, bylo doporučeno před ponory šest hodin nic nepít. Důvodem byla absence toalet v miniponorkách Mir. (FIBO)

James Cameron opäť spolupracoval s Billom Paxtonom. Je to už ich štvrtý film. (Shakers)

zdroj: www.csfd.cz

  M.McConaughey

M.Culkin

Baby´s Day Out 2
(Trable prcka Binka)

 


TITANIC World
Copyright © 1999-2021 Zdeněk Marášek
Všechna práva vyhrazena