Novinky
Vznik
Stavba
Cestující
Posádka
Plavba
Šetření
Vrak
Film
Média
Autor

fb

Donate 

Stát se kapitánem byl tehdy tvrdý chlebíček. Smith začal ve věku šestnácti let jako plavčík na plachetnici. Během anglo-búrské války sloužil jako kapitán v Královské námořní záloze. V době, kdy převzal velení Titaniku, mu bylo šedesát let, pro společnost White Star se plavil třicet let, z toho dvacet pět let v hodnosti kapitána. Kdosi spočítal, že do první plavby Titaniku měl kapitán Smith za sebou již dva milióny mil plavby ve službách společnosti. White Star Smithovi plně důvěřovala. Jmenovala ho komodorem své flotily a svěřovala mu velení nad nejnovějšími a nejlepšími zaoceánskými parníky. Než nastoupil na Titaniku, velel kapitán Smith Olympiku. Z mužů na kapitánských můstcích pobíral nejvyšší plat - 1250 liber ročně, zatímco například kapitán Lord z lodi Californian, která nepřispěchala Titaniku na pomoc, dostával ročně 240 liber. Zachoval se i filmový snímek, na němž je kapitán Smith zachycen v uniformě se šosatým kabátem; má tvrdý límec, čtyři pásky na rukávech a s pečlivě upraveným vousem vypadá upjatě a důstojně. Důvěryhodný vzhled byl tehdy pro kapitána lodi stejnou výhodou, jakou je dnes pro pilota dopravního letadla.

Mezi cestujícími byl velmi oblíbený a mnoho cestujících si dokonce měnilo plánované trasy na lodi jen aby se plavili s ním.

O postavení, které měl kapitán Smith nejen v námořních kruzích, ale ve společnosti vůbec, svědčí o události, ke kterým došlo po jeho smrti. O dva roky později, v roce 1914, rozhodl starosta Lichfieldu, že si Smith zaslouží, aby mu město postavilo pomník.

Kapitán Titaniku E.J.Smith (archivní video)

  Kapitán Titaniku Edward J. Smith.
E. J. Smith

Kapitán E.J.Smith
a W.J.Pirrie
Pirrie a Smith

Kapitán na lodi Olympic
Smith

Poslední fotka kapitána
Smith

 


TITANIC World
Copyright © 1999-2021 Zdeněk Marášek
Všechna práva vyhrazena

 

 

 

Nakupujte sběratelské kousky
REGISTRACE
ZDARMA

Aukro.cz